Scoala Gimnaziala ,,V. Costachi" isi are originile in anii 1893. Scoala noastra se afla situata la o distanta de 50 km fata de municipiul Iasi.
In unitatea noastra sunt 370 de elevi din care: 108 in ciclul preprimar, 152 in ciclul primar si 120 in ciclul gimnazial.
Activitatea didactica este condusa de 25 cadre didactice din care 8 au gradul didactic I, 2 cu gradul II, 8 definitiv si 6 debutanti. Desi ne aflam intr-o zona defavorizata, cu un grad mare de risc rezultatele scolare ale elevilor nostri sunt bune si foarte bune (promovabilitate de 96,26%). Distanta mare fata de oras, drumurile impracticabile, posibilitatile reduse de deplasare (doar cu autobuzul), costurile ridicate ale biletelor de transport, conditiile financiare precare ale majoritatii familiilor care locuiesc aici fac ca informatiile sa ajunga destul de greu in zona.

Our users

Here you can describe a typical user and why this project is important to them. It is good to motivate your visitors so that they come back to your website.

Satul Sinesti dateaza cam de la sfarsitul domniei lui Alexandru cel Bun, prin anul 1432, iar numele se trage, se pare, de la primul boier din partea locului, un anume Sin, care este pomenit in diferite documente de la sfarsitul secolului al XIV-lea si inceputul secolului al XV-lea. Sinsa Birlic este gasit intr-un document ce dateaza din 18 noiembrie 1383, sau Sin Birlic in cronica Husilor, uric pagina 454 din 8 martie 1407.

Comuna Sinesti a fost infiintata, ca unitate de sine statatoare, prin anul 1840. Pana in anul 1908 comuna a fost compusa din sapte sate: Sinesti, Stornesti, Osoi, Bocnita, Zmau, Cotargaci si Crucea. Apoi a fost alipita la comuna Popesti, ca din anul 1932 sa fie reinfiintata, in structura actuala.